Program dla histopatologii

Wymaga stworzenia specjalnych modułów komputerowych, co niestety jest średnio opłacalne z powodu tego, że rynek patomorfologów jest niezbyt duży. Patomorfolog – bo o tym systemie tutaj mowa – świetnie funkcjonuje w tej sytuacji rynkowej, zdobywając coraz większy podziw i coraz większy obszar na rynku.

Dużym firmom, nie warto tworzyć specjalizowanych modułów dla każdej z tych dziedzin, ponieważ potrzeba na to czasu (na rozmowy, programowanie, debugowanie, wdrożenia) i pieniędzy. Próbują dla tych niszowych specjalizacji forsować systemy ogólne, które się nie sprawdzają.

Nawet gdy opanujemy wszystkie największe specjalizacje jak pediatria i inne, wciąż pozostają mniejsze jak protetyka, patologia itd. Dużo by wymieniać. Każda z tych mniejszych dziedzin jest warta tego aby się na niej skoncentrować, każda z nich potrzebuje też aby ją wspomóc, wdrażając właściwe programy i systemy informatyczne.

Tacy, którzy próbują ukroić z wielkiego ciasta np. kardiologii oraz ci, którym wystarczy np. encefalografia. Jak to wciąż bywa, chętnych do brania, jest więcej niż pieniędzy które można zdobyć. Zresztą – szczerze… ile by NFZ oraz płatnicy na zdrowie nie wyłożyli, zawsze znajdą się chętni na pieniądze.

Obsługując histopatologię, cytologię, cytologię ginekologiczną, genetykę molekularną oraz niezliczone typy testów diagnostycznych objawia się jako znakomicie przygotowany program dla histopatologii. A jesteśmy zobowiązani aby tu otwarcie powiedzieć, że system dla genetyki jest na rynku niezwykle potrzebny.

Idealnym przykładem są tutaj systemy informatyczne dla medycyny. Rynek oprogramowania dla medycyny opanowany został przez kilku dużych graczy na rynku. Nie znaczy to jest to jednak jednoznaczne z tym, że nie pozostało na rynku miejsca dla sporego grona mniejszych organizacji. Medycyna to wąska dziedzina.

Pomimo że istnieją przedsiębiorstwa, które z ochotą chciały by zainwestować w opracowanie takiego, niszowego systemu, duże firmy i korporacje robią wszystko aby tych firm nie wpuścić na rynek – niestety, jak wiadomo, trudno w takich momentach udowodnić. Ostatnio pojawiło się światełko w tunelu.